| Part Number | SMCJ33CAHE3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 234400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ33CAHE3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ33CAHE3 57T |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 33 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 28.1 A |
| Maximum Clamping Voltage | 53.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Supplier Package | SMC |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ33CAHE3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 342V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE400A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T36CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 25.6V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB30AHE3 52.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Dual Common Anode 5.6V 6% 100mW 3-Pin USM T R Download PDF datasheet for DF3A5.6FU(TE85L,F).pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 25.6V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE30A.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 185V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE220A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 273V 400W 2-Pin DO-204AL Tape and Ammo Download PDF datasheet for BZW04-273B-E3 73.pdf |
|
Vishay | 5W,33V 5%,SMD PAR Download PDF datasheet for SM5S33ATHE3 I.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T6V8CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 171V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE200ARL.pdf |